האופציה של הדוקטור, נחום ורבין

האופציה של הדוקטור

האופציה של הדוקטור

נחום ורבין

מחיר: 0 ₪
הוצאה לאור: עצמית
שנה:
2013
אורך:
02:26:28
קריינים: נחום ורבין
קטגוריות: ספרות מקור

ספרים חדשים

ספר קולי - "האופציה של הדוקטור" מאת נחום ורבין:
ביצירה היומנית היפה מאוד של נחום ורבין, 'האופציה של הדוקטור', שהועלתה כבלוג לקראת שנת הארבעים למלחמה, ורבין, רופא במילואים, שהיה עם פרוץ המלחמה במעוז 'המזח', מתאר בלשון עניינית אך לא נטולת יופי ובפרטים מלאי מחשבה את תהליך הנפילה בשבי – שלו ושל אנשי המוצב.
לדבריו, ביום השלישי של המלחמה, בעודם מוקפים במצרים, דלים באמצעי לחימה ובציוד רפואי וללא כל הצדקה קרבית להישאר במקום, פנה ורבין אל הפיקוד, בלא ידיעתו של מפקד המוצב, בבקשה להיכנע. שר הביטחון עצמו הודיע למפקד שיקבל תשובה בתוך ארבעים ושמונה שעות, אף שבמוצב ה הצג יותר יתה תחמושת ליום לחימה אחד בלבד.
ורבין יזם את הפנייה בעיקר משום שמפקד המוצב הזדהה עם עמדה שאחר כך התברר שהיתה עמדתו של שלמה להט (צ'יץ) בדיון בפיקוד הגבוה: מעוז 'המזח' הוא סמל, ולכן על חייליו למות ולא להיכנע מחשש ל'דמורליזציה בעם'.
בראייה לאחור, 'האופציה של הדוקטור', כפי שהיא מכונה בזיכרונותיו של ורבין, היא מחשבה הגיונית של קצין בצבא סדיר הפועל בנסיבות שברור בהן שבמותו ובמות חבריו אין כל תועלת צבאית. ברוח זו גם תדרך את אנשי המעוז לפני כניעתם והצליח במידה רבה לצמצם את 'האזור האפור' שבין כניעה לשבי ולהבטיח את שלומם בתהליך הכניעה.
מתוך הספר "הנוסח הבטחוני ותרבות המלחמה העברית" מאת אורי ש. כהן הוצאת מוסד ביאליק.
הצג פחות
הוספה למשאלות